Obserwatorzy

poniedziałek, 21 maja 2012

Małe ostrzeżenie dla pijaczek skrzypopokrzywy...


Pewnie wiele z Was stosuje jakże prostą i skuteczną metodę na porost włosów, a dokładnie picie herbatki z pokrzywy i skrzypu przynajmniej raz dziennie przez 3 miesiące a potem miesiąc przerwy.. Sama także stosowałam taki sposób i owszem, rezultaty były i są piękne. Ale niestety zauważyłam także negatywne skutki takiej kuracji. Otóż stan mojej cery ponownie się pogorszył oraz zaczęły pojawiać się tzw. "zajady", czyli po prostu pękające kąciki ust. Było to oczywiście nie tylko alarmujące, ale też nieprzyjemne, bo żadna przyjemność pokazywać się na ulicy w takim stanie. Oczywiście wiedziałam, że regularne picie skrzypu, w którym jest krzem powoduje wypłukiwanie się z organizmu witaminy B1, ale zapobiegawczo przyjmowałam drożdże w tabletkach, więc czułam się "bezpieczna" i dopiero moje bolące usta powiedziały mi co, że coś jest nie tak. Drożdże niestety nie wystarczyły, może to przez zbyt małą dzienną dawkę, która miała wynosić ok 10-12 tabletek, którą ograniczałam do 6 albo po prostu w "moich" drożdżach była za mała ilość tej witaminy. Zaalarmowana pobiegłam oczywiście do apteki i poprosiłam o cały complex witamin z grupy B, już po 3 dniach kuracji "zajady" zniknęły, a z buzi zaczynają znikać nieproszeni goście. Tak więc dziewczyny uważajcie! Naprawdę! Taka kuracja przynosi efekty w postaci większego porostu włosów i mocniejszych paznokci, ale wypłukiwanie i nieuzupełnianie niedoboru tiaminy, czyli witaminy B1 może być naprawdę szkodliwa dla naszego zdrowia:  prowadzi m.in. do rozwoju choroby beri - beri, zaburzeń funkcjonowanie wielu układów:
- pokarmowego: upośledzenie wydzielania soku żołądkowego i zaburzenia trawienia i przyswajania składników pokarmowych
- nerwowego: zaburzenie czynności układu nerwowego, który czerpie energię głównie z węglowodanów. Na skutek upośledzonej przemiany tego składnika dochodzi do gromadzenia się dużej ilości związków (kwasu mlekowego i pirogronowego), których nadmiar zaburza funkcjonowanie tego układu. 
- oraz sercowo-naczyniowego
Ponadto stwierdza się również występowanie wielu niecharakterystycznych objawów takich jak: zmniejszenie apetytu, zmniejszenie masy ciała, depresja, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia i popędu płciowego czy zanik miesiączkowania.

Funkcje witaminy B1:
 • odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego, głównie w przemianie węglowodanów, jest częścią składową koenzymu karboksylazy (pirofosforanu tiaminy)
 • zmaga czynność acetylocholiny
 • hamuje esterazę cholinową
 • działa synergicznie z tyrozyna ii insuliną
 • pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych
 • przyspiesza gojenie się ran
 • wykazuje działanie uśmierzające ból
Co wpływa na polepszenie wchłaniania: kompleks witamin B, witamina B2, witamina B3, witamina C, witamina E, mangan, magnez

Źródła w żywności:
produkty zbożowe, mięso, wędliny (szczególnie wieprzowina) oraz rośliny strączkowe – groch, fasola. Ponieważ tiamina jest zgromadzona głównie w warstwie zewnętrznej ziaren zbóż, procesy technologiczne polegające na łuskaniu i polerowaniu zubażają mąkę w tę witaminę. Pieczywo ciemne, razowe, kasze i niepolerowany ryż są znacznie lepszym źródłem tiaminy niż pieczywo jasne. Bogatym źródłem witaminy B1 są drożdże oraz pieczywo i ciasta wypieczone na drożdżach. Pomarańcze są bogatym źródłem witaminy B1 i suszone owoce.

Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu [mg]
Drożdże 4,1
Pestki słonecznika 1,95
Kiełki pszenicy 1,76
Groch – suche nasiona 0,77
Orzechy pistacjowe 0,74
Fasola – suche nasiona 0,67
Szynka wieprzowa 0,68
Kasza gryczana 0,58
Mąka pełnoziarnista 0,54
Orzechy laskowe 0,43
Ryż naturalny – brązowy 0,40
Groszek 0,28
Wątroba 0,26
Chleb graham 0,23
Chleb razowy 0,18
Ziemniaki 0,12

5 komentarzy:

 1. to prawda, i to bardzo ważna informacja dla początkujących "pijaczek" ;) mam nadzieję, że moja ochrona przed wypłukiwaniem witamin jest wystarczająca. okaże się pewnie za kilka tygodni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba o tym pamiętać, pytanie jak szybko widzimy u siebie skutki uboczne. Gdzieś czytałam, chyba na wizażu, że pijąc pokrzywę powinno się po 3 miesiącach robić miesiąc przerwy. Oczywiście jak u kogoś robią się zajady to może warto zrobić przerwę wcześniej. U mnie na szczęście nie ma takich problemów więc piję sobie dalej, zwłaszcza, że przywyczaiłam się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko wiesz, mi bardziej chodzi o skrzyp, bo to ona tworzy problem, pokrzywa tego o wiem ma same zalety:)

   Usuń
 3. zostałaś otagowana! http://hair-and-food.blogspot.com/2012/05/tag-dbam-o-swoje-zdrowie.html

  OdpowiedzUsuń
 4. wiedzialam o tym dlatego oprocz pokrzywy pije multiwitamine i to nawet czasem podwojną dawke biore i nic mi nie jest:)

  OdpowiedzUsuń